Seminarium inicujące projekt: Prawa narodów w dobie interakcji kultur. Żywe dziedzictwo ius gentium Pawła Włodkowia we współczesnej Europie

Dnia 17 maja br., Zakład Humanistycznych Problemów Nauk o Kulturze w Instytutcie Studiów Międzykulturowych na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego przystąpił do realizacji projektu pt. „Prawa narodów w dobie interakcji kultur. Żywe dziedzictwo ius gentium Pawła Włodkowica we współczesnej Europie”.

Projekt rozpoczął się od dyskusji panelowej wybitnych specjalistów, którzy zostali poproszeni o podzielenie się ze swoją wizją problematyki, propozycjami badawczymi i sugestiami w zakresie zadań zespołu międzynarodowego.

W panelu wzięli udział m.in. Wanda Bajor (KUL), Kinga Gajda (UJ), Anna Matuchniak-Mystkowska (UŁ), Leszek Korporowicz (UJ), Józef Łucyszyn, Krzysztof Ożóg (UJ), Marek Rembierz (UŚ), Bogdan Szlachta (UJ), Dariusz Wadowski (KUL), Rafał Wiśniewski (UKSW) oraz Koordynator MCDMM Ks. prof. dr hab. Henryk Skorowski.

Przedmiotem debaty były następujące pytania:

1. Prawa narodów współcześnie: konieczność, powinność czy archaizm?

2. Które aspekty dyskutowanego projektu wydają się najbardziej interesujące w perspektywie badawczej?

18 maja 2021