W dniu 25 października 2016r w Podziemiach Kamedulskich Kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie przy ul Dewajtis 3 miało miejsce ciekawe wydarzenie artystyczne. Międzynarodowe Centrum Dialogu Międzykulturowego i Międzyreligijnego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie zorganizowało wieczór poezji śpiewanej ks. Jana Twardowskiego, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej w wykonaniu zespołu ?Pauza? Raz, Dwa, Trzy?? działającego przy Zespole Szkół Specjalnych nr 101 w Warszawie.
Wydarzeniem, którego głównym bohaterem był ks. Jan Twardowski Międzynarodowe Centrum Dialogu Międzykulturowego i Międzyreligijnego UKSW chciało uczcić 10 ?tą rocznicę śmierci tego niezwykłego księdza – poety, która minęła w styczniu 2016r.
Uroczystość rozpoczął ks. prof. Henryk Skorowski koordynator MCDMM UKSW ciepło i serdecznie witając artystów i przybyłych gości wśród których była Pani prof. Anna Fidelus Prorektor UKSW ds. studenckich i kształcenia.
Zespół ?Pauza? Raz, Dwa, Trzy?? to owoc współpracy niezwykle uroczych
i życzliwych ludzi, którzy odbierają piękno otaczającego świata melodią swojego serca.
Zespół składa się z uzdolnionych artystycznie uczniów i absolwentów Szkoły,
a utworzony został przez Pana Stefana Podmokły-obecnego dyrektora, który jest jednocześnie kierownikiem i reżyserem koncertów. Kierownikiem muzycznym i autorem muzyki jest Pan Krzysztof Miłosz, wicedyrektor szkoły.
Jeśli poezja jest muzyką duszy, to poezja śpiewana jest swoistym rodzajem modlitwy. Poezja śpiewana wykonywana w fascynującej atmosferze nastrojowych podziemi kamedulskich z tajemniczymi zimnymi murami i krzyżowymi sklepieniami pozwoliła przybyłym gościom oderwać się od zabieganej codzienności i zanurzyć na chwilę w innej rzeczywistości ? głębokich tekstów wierszy ks. Jana Twardowskiego, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej wzbogaconych piękną, łagodną muzyką.
To jesienne spotkanie z poezją śpiewaną było takim małym przystankiem w rozpędzonym, współczesnym świecie. Czasami warto choć na chwilę zatrzymać się, aby zadać sobie pytanie ?dokąd zmierzamy?. Podczas tego wieczoru wszyscy mieli możliwość wsłuchać się w głębię wierszy, łagodność melodii i każdy mógł znaleźć przesłanie ważne dla siebie.
Nasz koncert był niezwykłym, wydarzeniem artystycznym. Goście nagradzali zespół gromkimi brawami. Z pewnością trud włożony przez organizatorów w realizację przedsięwzięcia nie poszedł na marne. Jesteśmy przekonani, że ks. Jan Twardowski byłby zadowolony z takiego sposobu uczczenia Jego pamięci, bo jak sam mówił ?Wiersze ocalają to, co podeptane.?
Po części oficjalnej publiczność została zaproszona na poczęstunek, można było porozmawiać i wymienić