Wotum wdzięczności. Koncert na UKSW

W Auli Jana Pawła II odbył się, w ramach obchodów Święta Uczelni, koncert będący muzycznym rozważaniem osnutym wokół Dekalogu.

W imieniu ks. prof. dr. hab. Ryszarda Czekalskiego, rektora UKSW, zgromadzonych gości powitał ks. prof. Henryk Skorowski, Koordynator Międzynarodowego Centrum Dialogu Międzykulturowego i Międzyreligijnego UKSW.

ks. prof. dr hab. Henryk Skorowski z kompozytorem, dyrygentem i pomysłodawcą koncertu Igorem Jankowskim

Kantata „Dekalog na baryton, chór mieszany, narratorów, organy i smyczki”, to muzyczne rozważanie dziesięciu przykazań Bożych, składające się z dziesięciu części muzycznych, rozpisanych na skład smyczkowy, organy, solistę i chór mieszany. Muzykę do słów kaszubskiej poetki Małgorzaty Borzeszkowskiej, skomponował Igor Jankowski, organista koszalińskiej parafii pw. Ducha Świętego.

Autorem zaś kantaty „Dekalog” jest koszaliński kompozytor, organista, akordeonista, pedagog i działacz muzyczny oraz dyrygent Igor Jankowski, absolwent wyższych Szkół Muzycznych w Mińsku na Białorusi, na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz studiów doktoranckich z kompozycji w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, autor ponad czterdziestu kompozycji, laureat prestiżowych polskich i zagranicznych konkursów kompozytorskich.

Kantata powstała na początku 2023 r. jako wotum wdzięczności za IV Pielgrzymkę Jana Pawła II do ojczyzny, której przewodnim tematem było dziesięć przykazań Bożych. W 1991 r., na placu przed kościołem Ducha Świętego w Koszalinie, Ojciec Święty wypowiedział znamienne słowa: „Oto Dekalog, dziesięć słów. Od tych dziesięciu prostych słów zależy przyszłość człowieka i społeczeństw, przyszłość narodu, państwa, Europy i świata”. I właśnie te słowa stały się dla Igora Jankowskiego inspiracją do stworzenia Kantaty „Dekalog”.

Wykonanie kantaty „Dekalog” Igora Jankowskiego w Auli Jana Pawła II na kampusie Dewajtis UKSW

Dzieło propaguje zawarte w dziesięciu przykazaniach uniwersalne wartości, na których opiera się współczesna cywilizacja.

Napisane specjalnie z myślą o utworze Igora Jankowskiego wiersze kaszubskiej poetki Małgorzaty Borzeszkowskiej, nawiązują do sytuacji współczesnego człowieka żyjącego w czasach relatywizmu moralnego. Ostatnim akordem koncertu było słowo „Amen”, po którym artyści otrzymali gorące owacje od zgromadzonej publiczności.

Wypełniona po brzegi Aula Jana Pawła II podczas koncertu zorganizowanego podczas obchodów Święta Uczelni

Koncert zorganizowało Międzynarodowe Centrum Dialogu Międzykulturowego.

Wystąpili: Igor Jankowski – kompozytor, dyrygent i pomysłodawca koncertu

Anna Zajączkowska-Żyszkiewicz i Ryszard Soroka – narratorzy

Adam Kuliś – tenor

Tomasz Witkowski i Wojciechowi Korzeniewski – instrumenty klawiszowe

Połączone chóry: Młodzieżowy chór „Dysonans” z Zespołu Szkół Muzycznych w Koszalinie oraz soliści, chórzyści i instrumentaliści z Koszalina, Szczecina, Gryfina, Lęborka i Warszawy.

28 maja 2024