Koncert pt. ?Pieśni Maryjne w kulturze muzycznej chrześcijaństwa?

W dniu 27 maja 2017r. Międzynarodowe Centrum Dialogu Międzykulturowego i Międzyreligijnego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego zorganizowało koncert pt. ?Pieśni Maryjne w kulturze muzycznej chrześcijaństwa?. Zespół Muzyki Sakralnej ?Angelus? z Ługańska wykonał w Auli Jana Pawła II pieśni maryjne z repertuaru Kościoła Katolickiego i Prawosławnego inaugurując tym obchody Święta Uczelni.

Sponsorem koncertu była firma PKP Cargo Connect sp. z o.o. reprezentowana przez Pana Prezesa Dariusza Seligę oraz Ciechanowskie Zakłady Drobiarskie CEDROB S.A.

 Uroczystość rozpoczął ks. dr Krzysztof Niegowski serdecznie witając zgromadzonych gości. Pani prof. Anna Fidelus, Prorektor UKSW skierowała do zebranych słowa powitania i pozdrowienia, a następnie Ksiądz dr Krzysztof Niegowski swoim słowem wprowadził w tematykę koncertu.

Miesiąc maj w naszej polskiej tradycji Kościoła jest miesiącem maryjnym. Stąd też zrodziła się idea, by tegoroczny koncert, związany ze Świętem Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego dedykować właśnie Najświętszej Maryi Pannie.

Zespół Angelus został utworzony w1997 roku  przy parafii rzymsko-katolickiej w Ługańsku na Wschodzie Ukrainy i może się pochwalić już znaczącymi sukcesami artystycznymi. Jego skład stanowi pięcioro wybitnych muzyków. Troje z nich to absolwenci Donieckiej Akademii Muzycznej, inna artystka ukończyła Akademię Muzyczną w Kijowie i wreszcie piąta jest absolwentką Uniwersytetu Medycznego w Ługańsku na Ukrainie. Śpiewają w różnych językach (po ukraińsku, rosyjsku, po polsku, ale również w jęz. angielskim, niemieckim, włoskim, po łacinie a nawet w jęz. hebrajskim). Wykonują muzykę zarówno dawną, jak i współczesną. Odbyli wiele koncertów na  Ukrainie, w Polsce Niemczech, Austrii, Słowacji, Włoszech). Jedna z płyt zespołu była promowana nawet w Japonii. Dokładnie dwa tygodnie temu, 13 maja, koncertowali przed rzeszą pielgrzymów u stóp Niepokalanej Maryi w Medżiugorie.

Skład Zespołu ANGELUS tworzą:

Wiktoria Charczenko (Warszawa) ? skrzypce, vokal, Irena Sluszczyńska (Kraków) ? vokal, Helena Shvets (Szwiec)-Itozawa  (Warszawa) ? vokal, Iryna Laptinowa (Ukraina) ? flet, Sergiusz/Sergij Romaniuk (Krynica Zdrój)  ? gitara.

 

 

Copyright © 2020 UKSW Wszelkie prawa zastrzeżone
Informacja o ciasteczkach