Koncert Requiem

W dniu 9 kwietnia 2016r w Kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie przy ul Dewajtis 3 miało miejsce ciekawe wydarzenie artystyczne. Międzynarodowe Centrum Dialogu Międzykulturowego i Międzyreligijnego UKSW przygotowało z okazji 6-tej rocznicy katastrofy Smoleńskiej niepowtarzalny koncert, premierowe wykonanie ?Requiem? ?utworu specjalnie na tą uroczystość skomponowanego przez młodego kompozytora Jakuba Kaczmarka.

Ten szczególny koncert dedykowany był wszystkim osobom, które zginęły w katastrofie, a w sposób szczególny tym które były związane z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego: Panu Prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu- profesorowi Wydziału Prawa i Administracji UKSW, ks. prof. Ryszardowi Rumiankowi- Rektorowi UKSW, ks. biskupowi gen. broni Tadeuszowi Płoskiemu- Doktorowi Honoris Causa UKSW, Panu Prezydentowi RP na Uchodźctwie Ryszardowi Kaczorowskiemu- Doktorowi Honoris Causa UKSW, ks. płk. Janowi Osińskiemu- doktorantowi Wydziału Prawa Kanonicznego UKSW.

Tego dnia liczna widownia wypełniła kościół, aby wysłuchać najpopularniejszy utwór sakralny w historii muzyki ? ?Requiem?, czyli Mszę żałobną.

Utwór ten należy do najbardziej znanych kompozycji i jest wykonywany podczas najważniejszych uroczystości żałobnych oraz dla uczczenia osób zmarłych.

?Requiem? skomponowane przez Jakuba Kaczmarka to utwór na orkiestrę symfoniczną, chór mieszany oraz dwoje solistów, składający się z następujących części:

1. Introitus

2. Kyrie

3. Dies Irae

4. Lacrimosa

5. Domine, Jesu Christe

6. Sanctus

7. Agnus Dei

8. Lux Aeterna

Wykonawcami  byli:

soliści Opery Narodowej: Agnieszka Piass ?sopran, Tomasz Piluchowski- tenor, chór i kameralna orkiestra symfoniczna składająca się z absolwentów i studentów Uniwersytetu Muzycznego im Fryderyka Chopina. Całością dyrygował kompozytor Jakub Kaczmarek.

Uroczystość rozpoczął ks. prof. Henryk Skorowski Koordynator Międzynarodowego Centrum Dialogu Międzykulturowego i Międzyreligijnego UKSW serdecznie witając licznie przybyłych gości wśród których był Rektor UKSW ks. prof. Stanisław Dziekoński oraz rodziny i przyjaciele osób, którym był dedykowany koncert.

Po krótkim wprowadzeniu ks. prof. Skorowski przystąpił do wyczytywania i prezentacji filmowej osób, ku czci których został zorganizowany koncert. Studenci natomiast stawiali znicze przed ustawionymi przy bocznych ołtarzach kościoła  portretami wyczytywanych osób.

Każda z osób- bohaterów tego wydarzenia była uroczyście przywoływana przez ks. prof. Henryka Skorowskiego do duchowego uczestnictwa w tym wydarzeniu artystycznym, a pięknie udekorowany zniczami, portretami, flagami i biało ? czerwonymi kwiatami Kościół wypełniała podniosła i odświętna atmosfera.

Po krótkim wystąpieniu Rektora UKSW ks. prof. Stanisława Dziekońskiego zabrał głos ks. Krzysztof Niegowski przedstawiając kompozytora ?Requiem? i jednocześnie dyrygenta Jakuba Kaczmarka oraz solistów Agnieszkę Piass ?sopran, Tomasza Piluchowskiego- tenor, jak też orkiestrę i chór.

Po prezentacji rozpoczęła się część artystyczna- premierowe wykonanie koncertu Requiem.

To było wspaniałe Requiem ? szczególnie pięknie dyrygent rozegrał tu zróżnicowanie nastroju od powagi i dramatu do bardziej łagodnego, spokojnego i lirycznego przesłania.

Można było podziwiać wirtuozerię artysty, jego koncentrację, niesłychaną precyzję w prowadzeniu orkiestry, mistrzostwo w prezentacji utworu. Młody dyrygent popisał się również  niezwykłym temperamentem i żywiołowością.

Znakomita sopranistka Agnieszak Piass, i równie znamienity tenor Tomasz Piluchowski przy wtórze orkiestry i chóru swój mocny śpiew wzbijali niemal do nieba, śpiewając o żalu i bólu z taką potęgą i siłą, że mogłyby ten głos usłyszeć anioły.

Publiczność wysłuchała koncertu w prawdziwie mistrzowskim wykonaniu. Śpiewane stylowo partie wokalne, partie chóralne, oraz gra orkiestry, którą z wyjątkowym wyczuciem stylu poprowadził Jakub Kaczmarek spodobały się publiczności tak bardzo, że na koniec zgotowała artystom długą owację na stojąco.

Wszyscy artyści niewątpliwie podbili serca publiczności swoimi głosami, walorami artystycznymi i muzykalnością. Na bis raz jeszcze usłyszeliśmy ?Sanctus? w wykonaniu chóru i orkiestry.

To był wyjątkowy koncert, który zachwycił publiczność niezwykle ekspresyjną muzyką i mistrzowskim występem artystów oraz dostarczył słuchaczom niezapomnianych doznań duchowych i artystycznych.

Wzruszeni uczestnicy koncertu podziękowali gromkimi brawami za chwile emocji i głębokich przeżyć jakich mogli doznać słuchając mistrzowskiego wykonania Requiem.

Szczególne owacje otrzymał kompozytor i dyrygent Jakub Kaczmarek oraz soliści . Agnieszka Piass i Tomasz Piluchowski.

Jakub Kaczmarek w imieniu wykonawców podziękował organizatorom tego pięknego koncertu, a przede wszystkim  Koordynatorowi Międzynarodowego Centrum Dialogu Międzykulturowego i Międzyreligijnego UKSW ks. prof. Henrykowi Skorowskiemu za zaproszenie i umożliwienie wykonania premiery.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2020 UKSW Wszelkie prawa zastrzeżone
Informacja o ciasteczkach