Uniwersyteckie kolędowanie

W dniu 21 stycznia 2016r., na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie miało miejsce ciekawe wydarzenie artystyczne.

Międzynarodowe Centrum Dialogu Międzykulturowego i Międzyreligijnego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego zorganizowało w Auli Jana Pawła II uroczysty koncert fortepianowy pianistki Agaty Hołdyk zatytułowany ?Uniwersyteckie kolędowanie.

Partnerem koncertu była firma ERGOKANTOR, która wsparła finansowo organizację naszego wydarzenia.

Licznie zgromadzoną publiczność powitał ks. Prof. Henryk Skorowski Koordynator Międzynarodowego Centrum Dialogu Międzykulturowego i Międzyreligijnego ciepło witając przybyłych gości i dzieląc się refleksją, która była wprowadzeniem w ten szczególny wieczór o radosnym charakterze Bożonarodzeniowym.

Następnie w imieniu księdza Rektora prof. Stanisława Dziekońskiego zabrał głos ksiądz Jarosław Dąbrowski, Dyrektor Kancelarii Rektora.

Po części oficjalnej na scenie pojawiła się bohaterka wieczoru Pani Agata Hołdyk, którą publiczność przywitała gromkimi brawami, a ksiądz dr Krzysztof Niegowski w kilku słowach zaprezentował.

Agata Hołdyk pracuje na stanowisku adiunkta w Instytucie Muzyki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu światowej sławy pianisty prof. Andrzeja Jasińskiego.

W listopadzie 2013 roku obroniła doktorat , którego promotorem był również prof. Andrzej Jasiński. Jest laureatką wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in. I miejsce w III Śląskim Konkursie Pianistycznym w Zabrzu oraz II miejsce na VI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Paryżu. Od 2009 wraz z Aleksandrą Hałat współtworzy duet fortepianowy ? AHHA PIANO DUO, który zajął II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Nowym Jorku w 2011r.

Kto w ten czwartkowy wieczór wybrał się na ?Uniwersyteckie Kolędowanie? nie żałował. Barwy, jakie wydobyła artystka z instrumentu grając utwory Schuberta, Mozarta, Beethovena jak i wykonując najbardziej znane kompozycje Fryderyka Chopina zachwyciły słuchaczy.

Ze szczególnym entuzjazmem publiczność przyjęła ulubiony utwór pianistki Polonez As-dur op. 53 Fryderyka Chopina, który jest uznawany za szczyt polonezowej twórczości Chopina ,a "wszystko, co pod względem blasku, dostojeństwa, siły i entuzjazmu tkwi w polonezie, zostało w arcydziele tym wyrażone w sposób najbardziej porywający" (Hugo Leichtentritt-niemiecki muzykolog i kompozytor)

Polonez A-dur jest uznawany za utwór, pełen polskiego ducha patriotycznego, heroiczny, majestatyczny, a jednocześnie wirtuozowski.

Pianistka Agata Hołdyk w sposób bardzo urokliwy prowadziła konferansjerkę okraszając swoje zapowiedzi utworów muzycznych ciekawostkami z życia kompozytorów.

Gra pianistki to pokaz znakomitych umiejętności technicznych, zachwyciła publiczność ciepłym brzmieniem dźwięków, niezwykle wysokim poziomem artystycznym, z lekkością i swobodą wyrażała ducha utworów, zachwycała siłą brzmienia, dynamiką, a jednocześnie łagodnością i finezją.

Wirtuozerska gra pianistki pozwoliła gościom koncertu oderwać się choć na chwilę od zabieganej codzienności i dać się ponieść dźwiękom pięknej muzyki.

Drugą i zasadniczą częścią naszego koncertu było wspólne kolędowanie.

Ksiądz dr Krzysztof Niegowski, muzykolog wprowadził w tematykę tej części koncertu swoją krótką wypowiedzią po której artystka rozpoczęła grę i śpiew pięciu wybranych polskich kolęd i pastorałek: Lulajże Jezuniu, Bóg się rodzi, Wśród Nocnej Ciszy, Przybieżeli do Betlejem, Oj, maluśki, maluśki.

Cała Aula przy dynamicznym akompaniamencie fortepianu włączyła się w śpiew i wytworzył się prawdziwie Bożonarodzeniowy nastrój radości i pokoju. Dodatkową atrakcją były solowe śpiewy poszczególnych zwrotek pastorałki Oj, maluśki, maluśki. Solowe  śpiewy wykonał ks. dr Krzysztof Niegowski, ks. prof. Jan Przybyłowski, ks. prof. Józef Mandziuk oraz mały, lecz odważny chłopiec Jurek.

Koncert był niewątpliwie wzruszającym przeżyciem dla wszystkich przybyłych gości.        Zakończył się owacją na stojąco. Bogata oprawa artystyczna, pełen profesjonalizm pianistki Agaty Hołdyk sprawiły, że wielu widzów nie kryło wzruszenia. Na pewno warto było poznać ten zaczarowany świat muzyki naznaczony duchem radości i optymizmu.

Po zakończeniu koncertu czekała prawdziwa niespodzianka. Pianistka przygotowała dla każdego uczestnika swoją płytę zatytułowaną Clara & Robert Schumann i rozdawała wraz z dedykacją.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2020 UKSW Wszelkie prawa zastrzeżone
Informacja o ciasteczkach